Ať se usilujeme vylepšit svůj život sami nebo jsme součástí skupiny, která něco společně tvoří, první krok začíná tím, že musíme vykročit ze své zaběhané rutiny a začít pomalu dostávat do svého života změny, po kterých toužíme. Nelze vytvořit nový život, novou cestu – když pojedeme dál ve starých kolejích.
Je třeba udělat každý den něco, do čeho se nám nechce, protože to je nepohodlné, ale víme, že je to pro nás prospěšné.
Pomaličku si nastavit své ranní či večerní rituály, změnu jídelníčku, čas k meditaci a zklidnění, pravidelné čištění mysli nebo nějaké cvičení, které nám vyhovuje. Pomalu. Kousek po kousku.
A doporučuji si ty změny zapisovat nebo odškrtávat do deníku nebo do nějakého podobného přehledu, jaký jsem vytvořila a můžete si jej stáhnout u článku Challenge 2021.
Stejně tak nemá moc mnoho změnit k lepšímu ani skupina, jejíž členové si drží své pozice a nejsou ochotni udělat něco navíc, než je jim pohodlné. Kdy skupinu energeticky i fakticky táhne nějaký lídr / lídři a zbytek se pohodlně veze. Nechtějí udělat žádný závavek a aktivně se podílet na tom, co je na pořadu dne. Protože jsme se moc naučili se starat jenom sami o sebe.
Jenže komunity Nové Země už na tomto principu nebudou fungovat. A už vznikají skupiny komunitního bydlení, které se to aktivně učí (community cohousing groups).
Ať už se rozhodneme udělat změnu radikální cestou a spálit za sebou všechny mosty ke starému způsobu života, nebo na to jdeme metodou postupných malých krůčků (metoda Kaisen), obojí se počítá. Je to cesta ke změně. Důležité je, že jsme začali.