Jak nastartovat svůj cohousing projekt

Zhlédnutí: 36

Bez peněz a právě teď

Zní to slibně, že? A představte si, že tak se dá opravdu začít!

Nemusíte čekat na zázrak v podobě velké částky peněz nebo místa ke stavbě či rekonstrukci. Jak se všichni domnívají a byla to kdysi i moje utkvělá myšlenka, že tohle je jediná možná cesta. Protože tak jsem to kolem sebe všude viděla!

Jenže když už to hledání té správné skupiny stejně nadšených a AKTIVNÍCH lidí, a stejně tak čekání na zázrak v podobě peněz a pozemku ke stavbě, trvalo příliš dlouho, rozhodla jsem se vyzkoumat, kde to vázne.

Co je špatně, že se tak malému počtu skupin daří dosáhnout vytouženého cíle?

Absolvovala jsem trénink pro community cohousing poradce v Londýně, abych se naučila celý oficiální proces. A potvrdilo se mi, kde to vázne a proč.

Vytvořila jsem si tedy svůj vlastní systém, metodu Cohousing 3.0 (více najdete tady), kde jsem zapracovala do procesu i ty chybějící části 

1/  Práci se vztahy ve skupině

2/  A přípravu skupiny na celý projekt. 

Protože bez toho se nikam moc nedostanete. Ověřeno na lidech, potvrzeno praxí.

Nabízím zejména ženám,

které mají touhu si vybudovat vlastní komunitu a jednoho dne i bydlet pospolu, mentoring pro vznik a budování cohousingové skupiny. Naučím vás:

Jak budete postupovat TADY a TEĎ

i když zatím nemáte v kapse balík peněz na zrealizování celého projektu a ještě netušíte, kde k němu přijít? 😀

Vypadá to nemožně, ale cesta existuje. Není však vůbec obvyklá. 

Pojďme se na to podívat:

Představte si vaši cestu jako plavbu lodí. Abyste společně dopluli z bodu A do bodu B, musíte se také společně nalodit a vyplout. Nemůže s vámi na cestu ten, kdo se nedostavil, tudíž zůstane na pevnině.

Logické, že? Ale tady začíná první zásadní problém zájemců o komunitní bydlení. Většina lidí se nenalodí. Z nejrůznějších důvodů. I když navenek vyhlašují, že se nalodit chtějí. Co s tím? Kde vzít vhodné zájemce?

Rozhodnete se, najdete nějaké lidi, nalodíte se, a začnete se nejprve zabydlovat ve svých kajutách – děláte si pořádek ve svých věcech, organizujete své místo k životu = vaši základnu. A tím se vylaďujete na stejnou vlnu s ostatními, protože kabiny jsou stejné a dávají stejné podmínky. A vy se těm podmínkám učíte rozumět. Protože všichni plujeme stejným Vesmírem v podobných tělech a učíme se rozumět podmínkám Vesmíru pro tvorbu a život.

V tomto bodě většina začínajích nadšenců definitivně skončí nebo minimálně zamrzne na mnoho let. A neví, jak se pohnout dále. Protože tuhle fázi nelze vynechat. Jak se pravidelně děje.

Když máte základní vyladění a sjednocení celé skupiny za sebou, tak jsou všichni svoláni na palubu ke společné poradě. Víte, že všichni na palubě chtějí vyplout za novými obzory, ale nemáte moc jasno v tom, jak to bude “tam” vypadat, co můžete cestou čekat a hlavně KAM ZAMÍŘIT. Zatím víte vše jenom obecně.

Teď je čas dát hlavy dohromady a ujasnit si, co fakt chcete. Jak “to” má vypadat, kam to vlastně míříte? Co přesně chcete. A obecné všudypřítomné fráze o ekologii a rovnosti, svornosti a bratrství, které skupiny běžně používají a vystavují na svých webech, tady nejsou fakt užitečné. 

Je potřeba dále pracovat na společném díle a vyladění, a proto se každý člen posádky potřebuje naučit pracovat s energiemi a zákony Vesmíru. Spoléhání se na státní granty a pomoc nepřináší žádoucí výsledky. Jsou vítané, ale ne snadno dostupné. Je třeba si umět pomoct taky jinak.

Je třeba se naučit, jak meditovat, léčit se, vizualizovat, tvořit myšlenkou a zaměřením energie – a pravidelně se také scházet ke společné práci s energiemi. Protože účinky se násobí. Tato práce se v běžných skupinách neděje, přestože urychluje proces realizace projektů.

Ke slovu přicházejí další nezbytné praktické kroky, a tak začneme FINANCEMI. 

 • Finanční gramotnost sjednotíte na stejnou úroveň poznání, chápání a praxe – v osobních financích i ve financích business projektu.
 • Začnete řešit finance projektu prakticky, tvoříte pravidelný měsíční příjem a služby, které generují projektu peníze.
 • Finance zvenčí – kde brát – ptáme se Zdroje a spolupracujete s ním, pokud nemáte ve skupině někoho zdatného v lovení peněz z grantů, a spojujete se ve vizualizaci a energetické tvorbě. 
 • Spravujete administrativu osobní i projektovou. Nezbytná část každého projektu. Takže jak na to?

Tuto fázi všechny skupiny omezují pouze a jenom na získávání financí zvenčí. Vůbec nerozumí tomu, že pokud energie skupiny není sladěná a sjednocená, naopak, je roztříštěná, peníze nemohou přijít. Protože i peníze jsou energie. Co na tom, že vedoucí skupiny je srovnaný, když zbytek skupiny plave v chaosu a energeticky blokuje projekt?

V mezičase Vesmír jedná a přináší nové informace a výzvy – a my se potřebujeme o nich naučit sdílet a rozhodovat novým způsobem. Vytvořit si dva komunikační systémy:

 • komunikační systém v hmotné realitě
 • komunikační systém v neviditelné realitě (čtení z kvantového pole, přijímání informací shůry, způsob ověřování jejich kvality a smysluplnosti)

Tato druhá část komunikace na cestě budování projektů komunitního bydlení zatím nefunguje, ale měla by a bude fungovat ve vědomých komunitách Nové Země. A proč se ji nenaučit už teď, když může usnadnit celý proces tvorby?

Samozřejmě, že nejenom prací je člověk živ a tak je potřeba si i naplánovat společné neformální akce, kde se lidé lépe mohou poznat a oslavit dosavadní úspěchy na cestě. OSLAVÍTE, že už víte, co chcete, co nechcete, s kým jedete a kam. Loď může vyplout z přístavu! 

Touto fází většina projektů začíná svoje budování vztahů, protože neznají jiné cesty k budování skupiny. Společné jídlo a společná zábava je super, ale nezařídí, aby se lidé sjednotili na kompaktibilní energetickou i vědomostní úroveň a byli schopni spolupracovat. Nezařídí, aby si lidé rozuměli a sjednotili svoje energie. Vesele jíst a bavit se můžete s kýmkoliv, ale ještě to nevytváří předpoklady pro smysluplnou spolupráci. A nepoznáte ty lidi v akci. Nepoznáte, jak fungují v práci a při řešení problémů. Jak jsou spolehliví a obětaví.

Začínáte tvořit budoucí místo k životu a jak bude vypadat. Dolaďujete vaši původní vizi a doplňujete o nové poznání. Organizujete praktické kroky a jejich účastníky. Tady je místo a čas pro hledání financí a místa pro projekt. Ale už za úplně jiných podmínek, než byste šli obvyklou cestou.

Dopluli jste k cíli. Stěhujete se do společného bydlení a oslavujete!  Tvoříte nová pravidla pro nový život na novém území. A už víte, jak na to…

Kam se dostanete s tímto mentoringem

Na konci naší společné cesty máte připravenou

Zora Zamecnikova (64)

Pro koho je tento mentoring cohousingu vhodný

Jak to funguje - otázky a odpovědi

Budeme si konkrétně povídat o tom, 

 • jaký máte cíl, co je tím vaším bodem B, kam se chcete dostat, jak vypadá vaše ideální verze vašeho zamýšleného cohousingu.

 • Bod A - jaký je váš výchozí bod. Jaké máte aktuální podmínky k realizaci.

 • Kdo všechno je s vámi na palubě (není podmínkou) a jaké znalosti a dovednosti má vaše skupina.

 • Navrhnu vám postup a vy se rozhodnete, zda je to pro vás přínosné nebo ne. Zda spolu jdeme do akce, či nikoliv.

 • To je individuální, záleží na přání a možnostech skupiny. Domluvit je možné cokoliv.

 • Ideální doba jedné konzultace je hodinu až hodinu a půl. 

 • Četnost může být jednou za měsíc, kdy si řekneme, co je potřeba udělat a zkontrolujeme, čeho již bylo dosaženo.

 • Nebo schůzky mohou být i každý týden, pokud to skupina potřebuje. Intervaly se mohou střídat v souladu s potřebami skupiny a její motivací.

 • Není stanovená povinná pravidelnost, jakkoliv pravidelné schůzky, zejména ze začátku, kdy je konečná fáze v nedohlednu, silně pomáhají projekt odstartovat a posunout vpřed a udržovat motivaci. Později časté konzultace nejsou nutné, skupina má hodně práce na vlastní realizaci.

 • Je to také čas na otázky a odpovědi, na řešení problémů na cestě.

 • Mentoring se platí předem, po hodinách, nebo si můžete zaplatit zvýhodněný balíček několika hodin najednou.

 • Je vám vystavená faktura, kterou si můžete dát do účetnictví vaší organizace. Jedná se o náklady na odborné konzultace. 

 • Doporučuji, aby skupina měla společný účet a na platbách se podíleli nějakým způsobem všichni členové. Tento způsob je energeticky vyrovnaný a motivační pro všechny členy skupiny.

 • Pokud na konzultaci přijde jeden člověk, stejně tak dostane fakturu, kterou může použít do svého účetnictví.

Tak to je skutečně nepředvídatelné, protože ve hře jsou nejenom schopnosti a možnosti komunity, ale také velké množství procesů mimo dosah komunity.

Jako například procesy a schvalování na úřadech. Nebo časové a lidské možnosti spolupracujících firem v druhé části procesu, kdy už se staví projekt fyzicky.


 

Stejně tak je to nepředvídatelné v první části procesu, kdy skupina potřebuje udělat největší kus práce hlavně sama se sebou. Záleží na tom, kdo je ve skupině, jak často se schází, jak rychle a důsledně plní svoje úkoly...

Opět záleží na složení a kompetencích skupiny, ale běžná dosavadní praxe v budování projektů je 8 - 12 let. Od začátku vzniku skupiny, po nastěhování se do nových domovů. 


 

Doba se však dá značně zkrátit tím, že se nejde cestou pokus-omyl, ale podnikají se vědomé kroky. Což učím jak v mentoringu, tak v mých kurzech.

Zajímá vás to?

Můžete zkusit nezávaznou konzultaci a zeptat se na podrobnosti toho, jak tato nabídka funguje.

Upozornění:  Článek nebo jeho části prosím sdílejte pouze s odkazem na tuto stránku. Děkuju.

Zajímá vás téma cohousingu a budování vědomých komunit více do hloubky? Připojte se ke mě na FB stránce (což ale není moc spolehlivé, FB moc příspěvků neukazuje), nebo se přihlašte k odběru novinek z mého blogu (doporučeno). 🙂 

Pokud chcete mou práci podpořit, a ještě k tomu dostat přístup k obsahu navíc i jiným výhodám, staňte se mým patronem a podporujte mne i sebe na portálu Buy me a coffee.

Pošli to dál 👀